Apostolstwo Dobrej Śmierci zrodziło się we Francji w 1865 roku za zgodą Piusa X. W Polsce ten apostolski ruch rozpoczyna działalność w 1981 roku. W 1987 r. prymas Glemp zatwierdza statut, mocą którego ADŚ może działać w całej Polsce. Centrala ADŚ znajduje się w Górce Klasztornej. Obecnym dyrektorem odpowiedzialnym za ten ruch apostolski jest ks. Grzegorz Górnik – misjonarz św. Rodziny. Patronami są: św. Józef i Maryja, a także św. Archanioł Michał i mała św. Teresa, karmelitanka. Cel to nawrócenie człowieka, wytrwanie w dobrym do końca, a dla konających łaska żalu doskonałego, którą wypraszamy na prośbę Maryi Koronką do 7 Boleści, zgodnie z Jej życzeniem w Kibeho, Rwanda, 1981 r.

Założycielem naszej parafialnej wspólnoty ADŚ, która powstała 23 stycznia 2022 r., jest ks. Waldemar Niemiec, a obecnym opiekunem ks. Krzysztof. Jest to więc wspólnota młoda. Jest również młoda duchem uzbrojonym nadzieją, tą nadzieją, która jest dla nas pewnością, że śmierć nie ma ostatniego słowa. Tę naszą nadzieję opieramy na obietnicy Jezusa: „Idę do domu Ojca przygotować Wam miejsce” (J 14, 2-3). Mając zapewnione miejsce w domu Ojca, naszym zadaniem jest pomoc Maryi, aby żadne z tych miejsc, za które zapłacił swą Krwią Jezus, nie było puste. Moc do posługi w tym świętym dziele czerpiemy na regularnych, raz w miesiącu, spotkaniach na Eucharystii i drodze krzyżowej, koronce do 7 Boleści i spotkaniach radosnych przy stole. Dzięki tym spotkaniom wciąć na nowo odkrywamy sens życia, a także sens cierpienia i ofiary. Pomagają nam w tym święci. To św. Teresa Wielka, karmelitanka, powiedziała: „Krzyż to jedyny klucz do bramy nieba, a droga krzyżowa to droga, na której można znaleźć skarny dla siebie i innych”. I my te skarby wciąż odkrywamy.

Dla Marzenki takim skarbem, odkrytym na drodze krzyża, stał się jej syn Franuś, przy którym czuwa 24 godziny na dobę. Dla nas skarbem byli pogorzelcy na Syberii ze wsi Gieorgiewka, którym pomogliśmy odbudować spalony dom. Takim skarbem jest dla nas także nasza świątynia pod wezwaniem Chrystusa Króla na Leszczynach w Bielsku-Białej, która właśnie obchodzi 100-lecie i to właśnie nasza wspólnota ADŚ za budowniczych tej świątyni przez 100 dni modliła się, odmawiając 100 razy „wieczne odpoczywanie”, zgodnie z zaleceniem o. Wenantego Katarzyńca, franciszkanina.

Troszcząc się o zbawienie wieczne dla siebie i innych, nie zapominamy o naszej ziemskiej Ojczyźnie w myśl i zgodnie z zachęt św. Pawła: „To nam powierzył Bóg tajemnicę o bogactwie chwały, a jest nią Chrystus, nadzieja chwały” (Kol 1, 26). Papież Pius XII te słowa odniósł do naszej Ojczyzny, mówiąc: „To Wam, Polacy, Bóg powierzył tę tajemnicę i wszystko wskazuje na to, że Bóg Polskę wybrał na skałę granitową, o którą rozbije się bałwochwalstwo Europy”. Czujemy się odpowiedzialni za Ojczyznę i nasz Kościół święty, dlatego pragniemy, aby nasza posługa pełna nadziei i miłości przez całkowite zawierzenie się Jezusowi i Jego Matce przyspieszyła nadejście nowej wiosny Kościoła, o której mówił i o którą modlił się Jan Paweł II, nasz drogi papież.

Odpowiedzialna za parafialne ADŚ

zelatorka Władysława Bojarska