Dla rodziców i chrzestnych

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Jest konieczny do zbawienia.

Rodzice mają obowiązek słowem i przykładem formować dzieci w wierze i praktyce życia chrześcijańskiego. Podobny obowiązek spoczywa na chrzestnych.

Wychowanie dziecka w wierze oznacza:

1. przekazanie mu podstawowych prawd wiary i zasad moralności głoszonych przez Kościół rzymsko-katolicki;
  2. nauczenie dziecka modlitwy;
  3. włączenie go w życie wspólnoty katolickiej poprzez udział we Mszy św. niedzielnej i świątecznej oraz w nabożeństwach;
  4. posyłanie dziecka na naukę religii;
  5. doprowadzenie go do pełnego udziału w Eucharystii i do przyjęcia sakramentu bierzmowania;
  6. wprowadzenie go w dojrzałe i odpowiedzialne życie chrześcijańskie.

(Odłożenie udzielenia chrztu mogłoby nastąpić jedynie wówczas, gdy zupełnie nie byłoby nadziei na to, że dziecko będzie wychowywane po katolicku).

Rodzice dziecka spełniają główną rolę w przygotowaniu do chrztu:

1. Obierają dla dziecka odpowiednie imię, pochodzące od Świętego, który byłby dla dziecka patronem, wzorem do naśladowania i orędownikiem u Boga. W przypadku nadania imienia jeszcze nieuświęconego radzi się dodanie drugiego imienia chrześcijańskiego;
  2. Przygotowują się do świadomego udziału w obrzędzie chrztu (pomaga im w tym spotkanie z duszpasterzem, katechizm, przygotowanie przedchrzcielne);
  3. Kupują dla dziecka świecę chrzcielną i białą szatkę;
  4. Wybierają właściwych chrzestnych;
  5. Zgłaszają dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej przynajmniej tydzień wcześniej i dostarczają księdzu Odpis Aktu Urodzenia Dziecka, metrykę ślubu kościelnego – jeśli był poza parafią. Przy spisywaniu chrztu podają swoje imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, datę i miejsce urodzenia, imiona i nazwiska swoich rodziców, datę i miejsce ślubu, imiona i nazwiska chrzestnych oraz ich miejsce zamieszkania. Jeśli dziecko jest spoza naszej parafii należy dostarczyć zgodę na piśmie proboszcza własnego rodziców.

Na Mszy św., podczas której dziecko otrzymuje chrzest rodzice i chrzestni powinni przystąpić do Komunii św. (jeśli rodzice nie mają przeszkód).

Sakramentu chrztu świętego udzielamy 4. niedzielę miesiąca na Mszy świętej o godz. 11:30.

Nauka przedchrzcielna odbywa się w 2. i 4. piątek miesiąca o po wieczornej Mszy świętej w salkach nad zakrystią.