Moi drodzy,

spotkanie z obywatelem Ukrainy, płaczącym, że jego bliscy, którzy pozostali w domu rodzinnym, są 50 km od frontu, uświadamia, jak blisko nas jest wojna i jej ofiary. Dopełnieniem tego są obrazy z telewizji i Internetu, które oglądacie.

Drodzy Bracia i Siostry, myślę, że nie potrzebuję wiele mówić, a Wasze serce podpowiada, co mamy czynić. Czas na miłosierdzie chrześcijańskie, przez modlitwę, jałmużnę i pokutę, tak bardzo pasujące do Wielkiego Postu.

Módlmy się od zaraz, po Mszy świętej zaś śpiewajmy z przejęciem: „Od powietrza, ognia i wojny…” Podejmijmy post, przynajmniej w Środę Popielcową. Składajmy ofiary dziś (w niedzielę 27.02.) i w Środę Popielcową dla tych, którzy już przybywają do naszej Ojczyzny, jako pierwsze ofiary tej wojny. Choćby w taki sposób przyjmijmy ich, pamiętając o tym, że przecież wielu naszych rodziców i dziadków było uchodźcami, przesiedleńcami czy więźniami w czasie wojny.

Księża pamiętający wrzesień 1939 roku powtarzali, że po żadnych rekolekcjach nie było tyle do spowiedzi jak w dniu wybuchu II wojny światowej. Bardzo proszę Księży o dyspozycyjność w tych dniach, aby mogli obficie szafować Boże miłosierdzie wobec wiernych.

Niech Pan Was błogosławi, chroni i strzeże, ale i obdarza pokojem i ufnością.

Wasz biskup Roman Pindel
Biskup Bielsko-Żywiecki

Modlitwa o dar pokoju św. Jana Pawła II

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju,
Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie.
Potęp wojny i obal pychę gwałtowników.
Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa,
aby głosił pokój bliskim i dalekim
i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci,
udręczone błaganie całej ludzkości.
Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu,
niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy.
Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię,
przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego
nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne,
w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne.

Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju.
Niech już nie będzie więcej wojny.
Amen.