19 marca w całej Polsce rozpocznie się Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, który potrwa do 25 marca 2021 roku. Modlitwą mają być objęte nienarodzone dzieci, rodzice, którzy słyszą od lekarza niekorzystną diagnozę prenatalną, ale także politycy, personel medyczny, farmaceuci, dziennikarze i ludzie domagający się zabijania nienarodzonych dzieci.

„Każdy z nas powstał jako jedna ze 150 miliardów kombinacji genetycznych. Co więcej, życie ludzkie rozpoczyna się od poczęcia. Od wtedy jest ciągiem celowych, zaprogramowanych genetycznie zmian, dzięki którym maleńka komórka szybko rozwinie się w noworodka, niemowlę, dziecko, nastolatka, osobę dojrzałą, starca” – można przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Wydarzenie rozpocznie się w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, a zakończy się 25 marca w Dzień Świętości Życia, który przypada w Uroczystość Zwiastowania NMP.

Codzienna modlitwa będzie się składać z krótkiego rozważania fragmentów listu apostolskiego papieża Franciszka „Patris corde” oraz odmówienia Litanii do św. Józefa i modlitwy św. Jana Pawła II do Maryi Matki Żyjących z encykliki „Evangelium vitae”.

„Do każdego dnia przypisana jest inna szczegółowa intencja. Pragniemy się modlić o odwagę dla rodziców, by każde dziecko przyjęli z miłością oraz o solidarność z rodzinami otrzymującymi trudną diagnozę prenatalną dla ich dzieci; o zwiększenie pomocy dla osób niepełnosprawnych ze strony państwa; o prawo do życia dla każdego człowieka, odrzucenie prób szukania kompromisowych rozwiązań nowej eugeniki oraz o respektowanie przez polityków prawa Bożego; o rozwój hospicjów perinatalnych; o prawe sumienie dla lekarzy, położnych, pielęgniarek i farmaceutów; o prawe sumienie dziennikarzy i ludzi mediów; o opamiętanie dla domagających się zabijania nienarodzonych dzieci” – wyliczył Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które jest organizatorem wydarzenia.

Tydzień Modlitw o Ochronę Życia zatwierdził i pobłogosławił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Poparcia dla inicjatywy udzielił bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz inni biskupi. Rozważania napisane przez o. Krzysztofa Niewiadomskiego OFMCap otrzymały imprimatur.

„Do włączenia się w modlitwę zachęcamy rodziny, zakony, parafie, wspólnoty. Wszystkich, którym zależy na ochronie życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Z przykrością obserwujemy, że w wielu krajach następuje liberalizacja prawa aborcyjnego. Dopuszczana jest aborcja do późnych tygodni ciąży. Chcemy prosić Boga, by w Polsce prawnie chronione było życie każdego nienarodzonego dziecka. Bez wyjątków – wyjaśniła Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

„W Tygodniu Modlitw o Ochronę Życia chcemy na nowo odkryć, co to znaczy być pro-life, i zachęcać do tej postawy lekarzy, dziennikarzy, polityków, za których będziemy się modlić, ale też nas wszystkich. W świecie, który dzieli dzieci na chciane i niechciane, w świecie, w którym zabija źle pojmowane współczucie oraz obojętność, chcemy na nowo usłyszeć Ewangelię życia” – dodała.

Do modlitewnej inicjatywy można się zapisać na stronie https://pro-life.pl/zazyciem/ oraz telefonicznie pod numerem 12 311 02 60. Broszurę z rozważaniami można pobrać ze strony internetowej. Można ją również bezpłatnie zamówić telefonicznie w formie drukowanej.

Tekst nowenny o ochronę życia

Broszura na Tydzień modlitw