W najbliższym czasie nasza diecezja organizuje pielgrzymkę do Rzymu z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. To niezwykły czas wypełniony modlitwą, rozważaniami, ale również i aktywnym odpoczynkiem połączonym z okazją zwiedzenia najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Poniżej prezentujemy dokładny opis każdego dnia pielgrzymki jak również jej koszty.

Zapisy wraz z zaliczką 200zł w zakrystii.

——————————————————————-

PIELGRZYMKA NARODOWA DO RZYMU Z OKAZJI 100. ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

REKOLEKCJE W DRODZE DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ

13 – 21/22 maja 2020

DZIEŃ I – 13.05.2020

Możliwość wyjazdu z Radziechów po wspólnym przeżyciu Nabożeństwa Fatimskiego ze św. Janem Pawłem II, rozpoczęcie wspólnej modlitwy o godz. 18.00 w kościele parafialnym: Msza św., różaniec i procesja fatimska.

Planowe wyjazdy: Radziechowy (przy grupie powyżej 15 osób) 20:15, Żywiec 20:35, Bielsko- Biała 21:15, Cieszyn 22:00). Nocny przejazd przez Polskę, Czechy, Austrię.

DZIEŃ II – 14.05.2020

Motto dnia:

Dialog wymaga wielkiego wysiłku! Dialog zakłada przede wszystkim solidarne poszukiwanie tego, co prawdziwe, dobre i sprawiedliwe dla każdego człowieka (Jan Paweł II, 19.10.1986, Florencja).

Plan dnia:

 1. W godzinach porannych przyjazd do FLORENCJI stolicy Toskanii, a w latach 1865 – 1871 całych Włoch.
 2. Wspólna modlitwa w kościele Santa Croce, gdzie ma swój grób m.in. Michał Anioł, zobaczymy także gotycką katedrę Santa Maria del Fiore, którą wieńczy słynna kopuła Brunele schiego, Wieża Giotta i Baptysterium św. Jana Chrzciciela.
 3. Ponadto w programie będzie zwiedzanie tego pięknego miasta, kolebki renesansu, udamy się m.in. na most Ponte Vecchio, zwany Mostem Złotników, a także na Piazza Signoria, przy którym stoją Galeria Uffizi oraz słynny Palazzo Vecchio będący przez wiele lat siedzibą rodu Medyceuszy.
 4. Na koniec dnia przejazd tramwajem do autokaru, a następnie do hotelu, obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg (1).

DZIEŃ III – 15.05.2020

Motto dnia:
(…) sumienie i posłuszeństwo głosowi sumienia stanowią podstawowy element na drodze do lepszego i pokojowego świata (Jan Paweł II, 27.10.1986, Asyż).

Plan dnia:

 1. Przejazd do ASYŻU– miasta związanego z św. Franciszkiem oraz Klarą.
 2. Modlitwa w bazylice Santa Maria degli Angeli, która jest relikwiarzem Porkuncjuli.
 3. Następnie przejazd do górnego miasta: bazylika św. Klary, przejście historycznym centrum miasta: miejsca związane ze św. Franciszkiem: Oratorium San Francesco Poccollino, gdzie według tradycji się urodził, Chiesa Nova, kościół wybudowany w miejscu domu rodziny Bernardone.
 4. Na zakończenie pobytu w Asyżu bazylika św. Franciszka, gotycką budowlę ozdobioną wspaniałymi freskami Giotta, przedstawiającymi sceny z życia Świętego Biedaczyny. Wieczorem przejazd do hotelu pod Rzymem, obiadokolacja i nocleg (2).

DZIEŃ IV – 16.05.2020

Motto dnia:
Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi! (Jan Paweł II,16.10.1978 r., Watykan).

Plan dnia:

 1. Przejazd do Watykanu – modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II oraz w Bazylice św. Piotra.
 2. Po południu spacer po Rzymie barokowym oraz antycznym: Zamek Anioła, Plac Navona z fontanną “Czterech Rzek” Berniniego, słynna Fontanna di Trevi.
 3. Spacer śladami starożytnych Rzymian: Panteon – jedyna antyczna pozostałość stojąca po dziś dzień w całości, Capitol – od czasów antycznych uważany za serce duchowe, polityczne i kulturalne Rzymu, słynna wilczyca kapitolińska, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Kolosseum – najsłynniejszy amfiteatr świata.
 4. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg (3).

Uwaga: w związku z planowanym dniem diecezjalnym w Rzymie, harmonogram zwiedzania może ulec modyfikacji.

DZIEŃ V – 17.05.2020

Motto dnia:
W życiu i śmierci TOTUS TUUS przez Niepokalaną (Jan Paweł II, Testament, 24.02. – 1.03.1980).

Plan dnia:

 1. Wczesny przejazd od Rzymu na uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
 2. Po południu nawiedzenie Bazyliki Santa Maria Maggiore z charakterystyczną dzwonnicą oraz przejazd na Lateran: Bazylika św. Jana na Lateranie – katedra biskupa Rzymu oraz Święte Schody.
 3. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg (4)

.

DZIEŃ VI- 18.05.2020

Motto dnia:
(…) krzyż Chrystusa jest znakomitą szkołą miłości; więcej — jest samym «źródłem» miłości. Miłość tego wiernego ucznia, oczyszczona przez cierpienie, przyciągała serca do Chrystusa i do jego trudnej Ewangelii zbawienia (Jan Paweł II, Homilia w czasie beatyfikacji o. Pio, Watykan, 2.05.1999 r.

Plan dnia:

 1. Przejazd do SAN GIOVANNI ROTONDO: modlitwa w Santuario Santa Maria delle Grazie, muzeum poświęcone Ojcu Pio.
 2. Następnie zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg (5).

DZIEŃ VII – 19.05.2020

Motto dnia:
Eucharystia jest pulsującym sercem Kościoła (Jan Paweł II, 1.06.1997, Wrocław).

Plan dnia:

 1. Przejazd do MONTE SAN ANGELO – modlitwa w sanktuarium ku czci świętego Michała Archanioła, następnie przyjazd do LANCIANO – miejsca cud eucharystycznego – modlitwa.
 2. W dalszej kolejności przejazd do MANOPELLO– miejsca, gdzie znajduje się chusta z obliczem twarzy Jezusa, modlitwa w Bazylice del Volto Santo.
 3. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg (6).

DZIEŃ VIII – 20.05.2020

Motto dnia:
Maryja ukazuje, że jest prawdziwą córą Abrahama, staje się Matką Chrystusa i Matką wszystkich wierzących. (Jan Paweł II, 25.03.2005 r., Nazaret).

Plan dnia:

 1. Przejazd do LORETO – nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego z Świętym Domkiem oraz modlitwa na cmentarzu żołnierzy polskich.
 2. W dalszej kolejności przejazd do pięknego miasta URBINO – zwanego perłą renesansu, w którym urodził się m.in. Rafael Santi.
 3. Po zwiedzaniu przejazd na nocleg (7), obiadokolacja.

DZIEŃ IX – 21.05.2020

Motto dnia:
Antoni (…) w całej swojej egzystencji ziemskiej był mężem ewangelicznym. (Jan Paweł II, 12.09.1982 r., Padwa)

Plan dnia:

 1. Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd do PADWY, modlitwa w bazylice św. Antoniego oraz nawiedzenie bazyliki św. Justyny.
 2. Następnie wyjazd w drogę powrotną do Polski, przyjazd na miejsce zbiórki w nocy 21/22.05.2020

W czasie wyjazdu w autokarze będą pielgrzymom towarzyszyły relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Każdego dnia pielgrzymi będą uczestniczyli w Eucharystii (w miarę możliwości w nawiedzanych Sanktuariach), głoszone będą konferencje tematyczne wpisujące się w duszpasterski rok Eucharystii oraz Rok Jubileuszowy w diecezji bielsko-żywieckiej z okazji 400. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Jana Sarkandra. Nie zabraknie czasu na modlitwę, ale także na pogodne spędzenie czasu i zwiedzanie ciekawych miejsc. Myśli przewodnie każdego dnia zawiera motto.

Koszt wyjazdu: 1890,00 zł.

Dodatkowo 95,00 EUR na realizację programu (bilety wstępu, płatne wjazdy do zwiedzanych miast, bilety komunikacji publicznej, zestaw słuchawkowy na cały pobyt, lokalnych przewodników zgodnie z przepisami, opłatę klimatyczną, pozostałych kosztów realizacji programu. Kwota podlega rozliczeniu w zakresie ewentualnych zwrotów za niewykorzystane bilety wstępu/ bilety komunikacji publicznej. Koszty lokalnych przewodników/wjazdów do miast dzielone są na wszystkich uczestników wyjazdu).

Przejazd: autokar klasy LUX: klimatyzacja, video, DVD, mini-bar, toaleta.

Zakwaterowanie: 7 noclegów na terenie Włoch, hotele 3*: pokoje 2, 3 osobowe.

Wyżywienie: śniadania (typu włoskiego) oraz obiadokolacje (bez napojów).

Ubezpieczenie: KL 15000 EUR; KR 5000 EUR; NNW 3000 EUR; BP 300 EUR (TU EUROPA)