
Ruch Domowego Kościoła jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, skupiającym małżeństwa sakramentalne, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Équipes Notre-Dame, tworząc właściwą dla siebie drogę. Założycielem DK jest ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju DK z Założycielem ściśle współpracowała siostra Jadwiga Skudro RSCJ (1914-2009).
DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli na dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne:
‒ codzienny Namiot Spotkania;
‒ codzienna modlitwa małżeńska;
‒ codzienna modlitwa rodzinna;
‒ regularne studium Pisma Świętego;
‒ comiesięczny dialog małżeński;
‒ reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną);
‒ uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.
DK dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:
‒ życia słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia;
‒ życia modlitwą jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem;
‒ życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego;
‒ dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi;
– ciągłego nawracania się, przemiany swojego życia;
‒ postawy służby w Kościele i w świecie, według otrzymanych darów.
Formacja w DK odbywa się w cyklach rocznych. Podstawowym miejscem formacji w DK jest małżeństwo i rodzina. Podstawowym elementem w strukturze organizacyjnej DK jest krąg stanowiący dla rodzin środowisko formacyjne i ewangelizacyjne oraz szczególny „warsztat” duchowości małżeńskiej.
Krąg tworzy 4-7 małżeństw, pragnących wzajemnie wspomagać się w dążeniu do budowania w swoich rodzinach Kościoła domowego. Małżeństwa te spotykają się na comiesięcznych spotkaniach formacyjnych (od września do czerwca), albo w mieszkaniach, albo na bardziej neutralnym gruncie – np. w salkach przykościelnych. Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Jest ona odpowiedzialna za pracę formacyjną kręgu, za jego życie duchowe, za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza pełniącego rolę opiekuna i doradcy duchowego.
Spotkanie kręgu Domowego Kościoła składa się z kolejno następujących po sobie części:
‒ dzielenie się życiem, czyli wydarzeniami, radościami i troskami, podczas skromnego posiłku;
‒ modlitwa (dzielenie się Ewangelią lub inne formy spotkania ze słowem Bożym, tajemnica różańca);
‒ formacja (dzielenie się, w atmosferze modlitwy, realizacją zobowiązań, to znaczy postępem w rozwoju życia duchowego, oraz dzielenie się przemyśleniami na określony i przygotowany temat formacyjny).
Osoby zainteresowane naszą leszczyńską wspólnotą Domowego Kościoła prosimy o kontakt z naszym opiekunem księdzem Wiesławem Firlej.
Źródło: z Zasad Domowego Kościoła – 11.06.2021